Mit látnánk a Holdon holdfogyatkozáskor?

2015.10.10. 11:01

Rendhagyó Ma is tanultam valamit következik, mondhatni különkiadás. A 2015. szeptember 29-i teljes holdfogyatkozás előtt írtam egy cikket, amelyben megemlítettem, hogy nem lesz teljes sötétség a Holdon annak ellenére sem, hogy teljesen a Föld árnyékába kerül. A Föld légköre ugyanis pont úgy töri és szűri meg a fényt, hogy a sugarak egy kisebb, ráadásul vörös színű része eléri a Hold felszínét is. Hogy érzékeltessem, hogy kell ezt elképzelni, azt írtam:

A Holdon állva tehát nagyjából azt élnénk át, amit a Földön napfelkelte és naplemente idején, mínusz víz vagy oxigén.

Vagyis hogy minden vöröses árnyalatban úszna, hiszen a Földön is azért vörös a naplemente és a napfelkelte, mert a napsugaraknak hosszabb utat kell megtenniük a légkörben, és mire hozzánk eljutnak, már csak a vöröshöz közeli árnyalatok maradnak. Olvasói kérésre (szia, Szilárd!) kicsit jobban kifejtem a dolgot.

  1. Az égre nézve azt látnánk a Holdról holdfogyatkozáskor, amit a Földről napfogyatkozáskor: valami kitakarná a Napot. De ez magától értetődő; ha a Holdat beborítja a Föld árnyéka, akkor a Föld kitakarja a Hold elől a Napot.
  2. Az, hogy a Holdon állva mit látnánk, nagyban függ a Föld légkörének aktuális állapotától. 1992-ben például volt holdfogyatkozás, amikor a Hold nem volt vörös, mert a Föld légköre tiszta por volt egy frissen kitört vulkán miatt, és a fénynek csak egy egészen kicsi része jutott el a Holdig.
  3. Ha viszont a Hold a Földről nézve vörös, akkor bizony a Holdról nézve is az lesz. És ezt nem én mondom, hanem a NASA. Persze csak akkor, ha a Holdat elérő fény mennyisége elég a színlátáshoz, és az űrhajósok által viselt sisak üvege sem ront bele az élménybe.
Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM