Miért kerget a vécére a kávé?

2015.11.11. 10:34

Képzeljen el egy álmos késő őszi reggelt. Nem lesz nehéz, elvégre ma is pont egy ilyen volt. Alig aludt valamit, de kelni kell, vár a munka. Kitámolyog a konyhába, félálomban felrak egy kávét. Pár percet még elvegetál valahogy, aztán a forró italnak előbb a szaga csapja meg, a bögrét szorongatva pedig már érzi, hogy talán ma is képes lesz emberként viselkedni. Aztán négy perc múlva rohan a vécére.

Az Amerikai Kémiai Társaság videója szerint tízből három kávéivónál nagyjából ennyi időre van szükség ahhoz, hogy ne csak az agyukat, de a vastagbelüket is felébressze egy csésze fekete. De vajon mi okozhatja, hogy a kávé ilyen erősen ingerel a kakilásra? Vagy a téma meglepően alulkutatott, vagy a kávé túl összetett és nehezen megfejthető ital, mindenesetre teljesen egyértelmű válasz még mindig nincs. A tudósoknak viszont már sikerült kizárniuk néhány tévhitet, és magát a hatásmechanizmust is azonosították.

A kávéban majdnem ezerféle vegyület található meg, és még mindig nem tudjuk, hogy pontosan melyik anyag vagy anyagok felelősek a hashajtó hatásért. Azt viszont igen, hogy ezek mit művelnek a gyomorban, ha már bekerültek a reggeli kávéval. A lényeg, hogy a kávé két olyan hormon termelését is serkenti, amelyek segítik az emésztést: a gasztrin beindítja a vastagbél perisztaltikus mozgását, a kolecisztokinin pedig az epehólyag patkóbélbe ürüléséért felel. Ezen kívül a kávé savassága is közrejátszhat, tartalmaz ugyanis egy klorogénsav nevű vegyületet, amely fokozza a gyomorsavtermelést. A felgyorsuló emésztés és az intenzívebb bélmozgás pedig együttesen ahhoz vezet, hogy a szervezet hamarabb szabadulna a salakanyagtól.

Korábban azt gondolták, hogy a koffein felelős a felgyorsuló emésztésért, de mivel a koffeinmentes kávé ugyanilyen arányban bizonyult hashajtónak, a koffeintartalmú üdítők viszont egyáltalán nem, világos, hogy valamilyen másik összetevő állhat a dolog mögött.

Hasonlóan tévhitnek bizonyult az is, hogy mivel a kávé vizelethajtó hatású, nem lehet egyben hashajtó is, hiszen a dehidratáció éppen hogy székrekedést okozna. Egy 2003-as kutatás azonban megállapította, hogy a rendszeres kávéfogyasztóknál gyakran alakul ki erős tolerancia az ital vizelethajtó hatásával szemben. Náluk napi két-három csésze kávé egyáltalán nem befolyásolja a vizeletmennyiséget.

(A Ma is tanultam valamit rovat java sok új tartalommal megjelent könyvben is, az Index grafikusainak illusztrációival, ide kattintva tud belelapozni.)

Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM