A katona, aki egyetlen háború alatt három különböző ország seregében harcolt

2018.02.22. 06:12

A normandiai partraszállás során az amerikaiak elfogtak egy katonát, akit német egyenruhába öltözött japánnak hittek. Pedig mint később kiderült, se japán, se német nem volt: Jang Kjongdzsong Koreában született, de a sors olyan szeszélyesen rakosgatta a történelem sakktábláján, hogy egyetlen háború alatt három idegen nemzetet is kénytelen volt szolgálni a csatatéren.

A második világháború kitörésekor Jang a japánok által megszállt kínai területen, Mandzsúriában élt. 1938-ban akarata ellenére, mindössze 18 évesen besorozták a Japán Császári Hadseregbe, és mongol-szovjet csapatok ellen harcolt Mandzsúria egy vitatott hovatartozású határterületéért.

1939-ben szovjet hadifogságba esett és munkatáborba került. Valószínűleg a háború végéig itt is maradt volna, ha a szovjetek a náciktól elszenvedett komoly veszteségek miatt nem döntenek úgy, hogy a hadifoglyaikból pótolják a kiesett katonáikat. Így Jang 1942-ben egy újabb idegen nemzet zászlaja alatt volt kénytelen háborúba vonulni.

A szovjet seregben egy éven át szolgált, ez idő alatt több ütközetben is részt vett az európai keleti fronton, mígnem Ukrajnában, a harkovi csatában újra fogságba esett. Sokáig azonban ezúttal se hagyták nyugton raboskodni: a németek az "önkéntesen" szolgálatra jelentkező hadifoglyokat rendre becsatornázták a csapataikba, így kisvártatva Jang is a Wehrmachtban kötött ki, és Észak-Franciaországban találta magát. Így érte a harmadik idegen hadseregében a normandiai partraszállás, amely során néhány társával együtt ő is amerikai hadifogságba esett.

Bár elégtételt jelenthetett, hogy több nemzetet ezután már nem kellett szolgálnia, a végére ki kellett állnia még egy utolsó multikulti megpróbáltatást. Az amerikaiak ugyanis jelentették, hogy elfogtak "négy ázsiait német egyenruhában" – ami végül is igaz volt, csakhogy ők mind a négyüket japánnak nézték. Valójában a koreai Jangon kívül mindhárman turkesztániak voltak. Mivel Jang se angolul, se németül nem igazán beszélt, nem nagyon értettek vele szót, így megint hadifogolytáborba került – ezúttal Nagy-Britanniában –, de a változatosság kedvéért ezúttal ott is maradt egészen a háború lezárultáig.

Azt gondolhatnánk, hogy ezek után az első dolga volt hazatérni Koreába, amikor végre oda mehetett, ahová ő akart, nem ahová idegenek küldték. Mégis inkább úgy döntött, hogy az Egyesült Államokba költözik. Végül Illinois államban telepedett le, és itt is halt meg 1992-ben, 72 éves korában. Valószínűleg jól döntött, tekintve, hogy a szülőföldjén időközben megalakult a dicsőséges Észak-Korea.

Jang története ihlette egyébként a Mai Wei (avagy My Way) című 2011-es dél-koreai filmet is.

Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 5

Megint 150 vadonatúj, izgalmas téma ismét meglepő válaszokkal

MEGVESZEM