Mucsi Viktor

Megtörtént az első vádemelés a fejbe lőtt szörfösök ügyében Megtörtént az első vádemelés a fejbe lőtt szörfösök ügyében

„Megöltem a gringókat” – mondta a gyilkossággal gyanúsított férfi a barátnőjének.

2 órája

Az elmúlt nap folyamán az oroszok lőtték Szerednye-Buda városát és 24 falut a Szumi terület Sosztka, Szumi és Ohtirka járásaiban, valamint 15 falut a Csernyihivi terület Kriukiv és Novgorod-Sziverszki járásaiban, amelyek az Oroszországgal közös államhatár közelében fekszenek – írta meg az Interfax.

A helyi lakosság körében bekövetkezett pusztításról, halálesetekről vagy sérülésekről szóló információk tisztázása folyamatban van

– tette közzé csütörtökön Facebook-oldalán az „Északi” műveleti parancsnokság.

A jelentések szerint a Szumi járásbeli Baszivka faluban egy polgári infrastrukturális létesítményt és három magánházat rongáltak meg a lövések, a Sosztka járásbeli Saligino faluban pedig polgári infrastrukturális létesítményeket semmisítettek meg a lövések.

A lövések során a megszállók 120 mm-es aknavetőket, 122 mm-es és 152 mm-es ágyútüzérséget, többszörös rakétakilövő rendszereket, LPG-t és FPV-drónokat használtak, valamint irányított légibombát dobtak le Saliginóra.

A nap folyamán háromszor lőtték a szumi járási Popivkát és az ohtirkai járási Baszivkát, és több más falut is. A nap folyamán összesen 58 támadást (335 robbanást) jegyeztek fel különböző típusú fegyverek alkalmazásával.

James Stavridis volt NATO-főparancsnok és nyugalmazott amerikai haditengerészeti admirális arra figyelmeztetett, hogy az orosz katonai parancsnokok ellenezni fognak minden szövetségi gyakorlatot a Balti-tengeren. A volt NATO-parancsnok úgy véli, hogy „a következő hónapban az oroszok áttérhetnek a rövid távú kiber- és elektronikai hadviselésre”. Ezt Stavridis a Bloombergnek adott véleményében fogalmazta meg, amelyet az Unian szemlézett.

Ez hasonló ahhoz, amit állítólag az elmúlt hetekben próbáltak megtenni, a célpontok kereskedelmi repülőgépek voltak

– figyelmeztetett (a Finnair kénytelen volt felfüggeszteni az Észtországba tartó normál napi járatokat, miután többször is akadályozták őket – a szerk.). Stavridis szerint a NATO az orosz agresszió ellen elektronikus hadviseléssel tud fellépni.

A szövetség korábbi parancsnoka hangsúlyozta, hogy miután Finnország és Svédország csatlakozott a blokkhoz, egyes elemzők a Balti-tengert „NATO-tónak” kezdték nevezni.

„Egy pillantás a térképre azt mutatja, hogy ez nagyrészt (de nem teljesen) igaz – a partvidéken van néhány foszlány orosz terület. A partvonal többi része a NATO kezében van: Svédország, Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Németország és Dánia. Ma egy Moszkva és a NATO közötti konfliktus esetén bármelyik ottani orosz hadihajót gyorsan és könnyen leállítanák vagy megsemmisítenék” – tette hozzá Stavridis.

Az ukrán parlament második olvasatban megszavazta azt a törvénytervezetet, amely a katonai nyilvántartás szabályainak megsértéséért kiszabható pénzbírságokat növelné. A törvényjavaslat megszavazásának eredményéről Jaroszlav Zseleznyak népképviselő számolt be a Telegramban.

A parlament egészében (256 mellette vokssal) megszavazta a büntető törvénykönyv és a mozgósítás megsértése miatti közigazgatási szabálysértésekről szóló törvény módosítását.

Amint arról az Unian korábban beszámolt, áprilisban a képviselők első olvasatban elfogadták a módosítást, amely a katonai nyilvántartás szabályainak megsértése miatt az ez alól kibúvókra kiszabott bírságok jelentős emeléséről rendelkezett. Például most az idézés megtagadásáért, vagy ha valaki nem jelenik meg a katonai nyilvántartási központban 3400–8500 hrivnya bírság jár, az új bírságok azonban a következők lehetnek:

  • békeidőben – 5100-tól 8500 hrivnyáig civilek számára, 17.000-től 34.000 hrivnyáig tisztviselők és jogi személyek számára;
  • háborús időben – 17.000-től 25.500 hrivnyáig, illetve 34.000-től 59.000 hrivnyáig.

Április 30-án Olekszandr Bakumov, a parlament Rendészeti Bizottságának büntetőjogi és bűnözés elleni albizottságának vezetője elmondta, hogy az illetékes bizottság a lehető legnagyobb mértékben liberalizálta a törvénytervezetet, és a bírságokat valóban többször csökkentették.

Elmondása szerint „ha összehasonlítjuk, a kormány 153.000 hrivnyától 204.000 hrivnyáig terjedő összegű közigazgatási bírság kiszabását javasolta az ukrán állampolgárokra”. A tervezetben, amelyet az albizottság készített és ajánlani fog, a különleges időszakban – hadiállapot idején – elkövetett közigazgatási szabálysértésért kiszabható közigazgatási bírság maximális összege 17–25,5 ezer hrivnya lesz.